Ustalanie ceny produktu – pakiet najważniejszych informacji

Ustalanie ceny produktu – najważniejsze informacje

Duża liczba osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób prawidłowo ustalić ceny oferowanych przez siebie produktów i usług. Niestety, w dalszym ciągu wiele osób prowadzących swoje firmy zapytanych o uzasadnienie ustalonych przez siebie cen, odpowiada “właściwie to nie wiem, konkurencja ma podobne”.  W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na temat prawidłowego ustalania cen. Zapraszamy do lektury!

Co składa się na cenę produktu?

Na cenę składają się dwa podstawowe elementy, o których należy pamiętać przy jej określaniu. Mowa tutaj o:

  • kosztach – część kwoty produktu, która nie wiąże się dla nas z osiąganiem jakichkolwiek zarobków. W ramach kosztów pokrywamy na przykład koszty serwera czy pensje pracowników. Koszty to tak naprawdę wszystkie usługi, które musimy zakupić, aby móc sprzedawać swoje produkty;
  • marży – marża to nasz zarobek. Czyli od zarobionej sumy odejmujemy koszty – w ten sposób otrzymujemy marżę.

Liczenie kosztów – instrukcja

Wyliczenie kosztów może niektórym spędzać sen z powiek. Bardzo wiele zależy od tego, w jaki sposób funkcjonuje konkretna organizacja. Należy mieć na uwadze, aby biorąc pod uwagę chociażby koszty godziny pracy danego pracownika nie liczyć wyłącznie jego pensji, ale również opłat związanych z funkcjonowaniem biura, w którym dana osoba pracuje – prąd, zakup urządzeń potrzebnych do wykonywania obowiązków służbowych i tak dalej. Mając szeroki ogląd na koszty łatwiej jest później prawidłowo ustalić ceny.

 

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*